Cinsel Terapiler

Cinsel Terapiler

Cinsel terapi, partnerlerin arasındaki iletişimi ve dengeyi bozarak problemlerin sebep olduğu durumların önüne engel çekebilmek için uzun süredir uygulanan bir yöntemdir.

Cinsel problemler ilişki içinde birçok problemin asıl nedeni şeklinde de görülebilirler, ilişki içindeki problemlerin doğurduğu istenmeyen sonuçlar olarak da karşımıza çıkabilirler. Önemli olan nokta, cinsel problemlerin neden veya sonuç olma sürecini görebilmek ve bunun için çeşitli çözüm önerileri getirebilmektir.

Partnerler arasında cinsel isteksizlik, cinsel ilişki sırasında erken boşalma, sertleşme problemi veya vajinismus şeklinde ortaya çıkabilir. Sebep ve sonuç ilişkisi gözetilerek, sorunun kaynaklandığı noktayı bulmak ise yetkin bir cinsel terapistin profesyonelliğinde gerçekleşir.

Yaygın düşüncenin aksine, cinsel problemler çeşitli terapi yöntemleriyle, rahatlıkla ve kolaylıkla çözülebilir. Terapi, cinsel problemlerin anlaşılmasında ve iyileştirilmesinde etkili bir araçtır.

virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-cinsel-isteksizlik

Cinsel İsteksizlik

virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-cinsel-isteksizlik

Cinsellik fizyolojik ve doğal bir ihtiyaçtır. Bu yüzden cinsellik ve haz arayışının fazlalığı da eksikliği de sorun teşkil edebilir. Cinsel isteksizlik bir kuşun uçmaktan keyif almıyor olduğunu düşünmesine, bir balığın yüzmek istememesine benzer. Düşünülenden daha yaygın karşılaşılan bu durum bazen mevcut partnere karşı bir isteksizlik bazen de genel bir isteksizlik olarak ortaya çıkabilir.

Bir kuş güzergahını değiştirerek uçmayı yeniden sevebilir. Bir balık yüzmekten vazgeçmek yerine yüzdüğü suları değiştirebilir. İnsan da cinsellikten vazgeçmektense çeşitli terapi teknikleriyle cinselliğe tekrar olumlu bakabilir. Kuşa uçmayı, balığa yüzmeyi sevdirmek zordur fakat biz cinsel isteksizlik problemiyle karşı karşıya olan bireyi, fizyolojik ihtiyaçlarından biri olan cinsellikle barıştırmak için buradayız. 

Erken Boşalma

virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-erken-bosalma
Evliliğin büyük problemlerinden olan erken boşalma, erken boşanmalara da yol açabilir. Cinsel ilişkide iki tarafın da tatmin olması, cinsel ilişkinin işlevselliği açısından gereklidir. Erken boşalma altında yatan psikolojik sebebin tespit edileceği terapi ile tedavi edilebilen bir sorundur. Sıkça saklanması, gizlenmesi gereken bir konu olarak algılanan bu cinsel işlev bozukluğu birçok farklı problemi doğurabilmektedir. Erken boşalmadan dolayı doğabilecek problemler (ve çocuklar) ilişkinin başka alanlarında istenmeyen sorunlara da yol açabilir. Karşılıklı tatmin duyulan bir cinsel hayata kavuşmak ve ilişkinizin stresini azaltmak için yanınızdayız.
virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-erken-bosalma
virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-sertlesme-sorunu

Sertleşme Sorunu

virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-sertlesme-sorunu

Sertleşme sorunu, tatminkar olmaktan uzak bir cinsel hayat anlamına gelmekle birlikte hem kişi hem de ilişki üzerinde ciddi stres oluşturabilen bir durumdur. Bu sorunun sebebi genellikle cinselliğin kendisinde ya da bazı fizyolojik sorunlarda aransa da kaynak her zaman bunlar değildir. Bu sorun çoğu zaman altta yatan bir başka psikolojik problemin sonucudur ve sadece terapi ile ilaç kullanmadan aşmak mümkündür. Buz dağının görünmeyen kısımlarına bakıldığında aslında sertleşme problemini tetikleyen birçok faktöre rastlarız.

Sertleşme probleminizle ilgili konuşmak, fikir üretmek ve sorunu ortadan kaldırmak için koyacağınız Virgül’den sonra gelen cinsellik büyük harfle başlar.

Vajinismus

virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-vajinismus

Vajinismus birlikte olduğumuz kişiye en yakın olacağımız ve kendimizi en mutlu hissedeceğimiz anda kapıları kapatan bir oyunbozandır. Cinsel ilişki esnasında vajinada gerçekleşen bu istemsiz kas spazmlarının ardında her zaman fizyolojik sebepler yatmaz. Sıklıkla derinlerde saklı psikolojik bir problemin sonucunda yaşanan bu sıkıntı verici durumu terapi ile aşmak mümkündür.

Vajinismus probleminizi konuşarak aşmak ve tatmin edici bir cinsel hayatın kapılarını aralamak için buradayız.

virgul-psikoloji-uzmanliklarimiz-cinsel-terapiler-vajinismus

Daha kaliteli bir yaşam için

ilk adımı bugün atın

Daha kaliteli bir yaşam için

ilk adımı bugün atın