Ayşe Karayiğit

Ayşe Karayiğit

1989 yılında Aydın’da doğdu.

Üniversiteye kadar olan eğitimlerini Aydın’da tamamladı, yolculuğuna 2007 yılından itibaren İstanbul’da devam etmekte. 
2013 yılında İstanbul Ticaret üniversitesi Psikoloji bölümünden burslu olarak mezun olan Karayiğit, Klinik Psikoloji stajını Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde tamamladı. Lisans bitirme projesini Prof. Dr. Haluk Yavuzer danışmanlığında “Ergen Bireylerin Şiddete Eğilim Düzeyleri ile Benlik Saygıları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi” konusunda hazırladı. Gelişim Psikolojisi stajını ise daha sonra mesleki yaşamına ilk adımı atacağı özel bir anaokulunda tamamlayarak, mezun olduğu yıl aynı okulda Psikolog olarak mesleğe başladı.
Bu süreçte İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni tamamlayan Karayiğit, ertesi yıl başka bir okulda Sorumlu Müdür ve Psikolog olarak mesleki yaşamına devam etti.

İletişim ve medya sektörüne olan ilgisi sebebiyle Medya Koçu Hakan Öztürk’ten, Hakan Öztürk Spikerlik, İletişim ve Medya Koçluğu Prodüksiyon Stüdyoları’nda Diksiyon-Sunuculuk-Spikerlik özel ders eğitimleri alırken, aynı süreçte Klinik Psikoloji Enstitüsü kurucusu Doç.Dr. Elif Güneri’nin eğitmenliğinde Objektif Testler (Zeka – Kişilik – Gelişim Testleri) Eğitimi’ni tamamladı.

Sorumlu Müdür olarak yöneticilik yaptığı kurumda aynı zamanda bir Psikolog olarak pedagojik gözlem ve müdahaleler, vaka analizleri ve periyodik olarak gerçekleştirdiği veli görüşmeleri neticesinde hissettiği insana dair merak ve sorgulamaları, ona Psikoterapist olma yönünde bir karar aldırdı ve bu alana yöneldi. Psikoterapi kuram ve yaklaşımları ile ilgili araştırma ve okumalar yaparken, o yıl ailece Çin’e taşınma kararı aldılar ve insana dair merak ve gözlemlerine kültürlerarası boyutlar ekleyerek içsel yolculuğuna devam etti. Covid sürecinde ailesiyle Çin’den Türkiye’ye dönüş yapan Karayiğit, Uzm. Kl. Psk. Ali Rıza Tunur’un eğitmenliğinde Psikanalitik Psikoterapilerde İç Eklektik Yaklaşım Eğitimi’ni tamamlamış olup Psikoterapist olarak mesleğine devam etmektedir. İnsana ve varoluşa dair merak, gözlem ve arayışları süren Karayiğit, Psikoterapi yaklaşımlarına şimdi Carl Gustov Jung’un Analitik Psikoloji Kuramı Temelli Psikolojik Danışmanlık Eğitimi’ni ekleyerek içsel ve mesleki yolculuğuna devam etmektedir.

Alanıyla alakalı olsun ya da olmasın merak beslediği her konuda eğitimler, atölye çalışmaları ve sertifika programlarına katılmaya devam ederken, insanın anlam arayışında onu bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirmenin önemini vurguluyor.

Psikoterapiyi kişinin kendi özüne çıktığı içsel bir yolculuk olarak betimleyen Ayşe Karayiğit, “Senden Sana Yolculuk” sözüyle terapilerde danışanlarını bir yolcu, kendini de terapi sürecinde onlara eşlik eden bir yoldaş olarak tanımlıyor.

Evli, Yavuzhan ve Gülbeste’nin annesi.

Her şeyle birlikte ve her şeyden öte anlam arayışları devam eden bir yolcu.
Şimdiki durağı olan Virgül Psikoloji ‘de yüz yüze ve online psikoterapi seanslarıyla kendilerine doğru yola çıkan yolculara yoldaşlık yapmaya, psikoterapi hizmeti sunmaya devam ediyor.

Daha kaliteli bir yaşam için

ilk adımı bugün atınz

Daha kaliteli bir yaşam için

ilk adımı bugün atın